| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $14M | — | -19.5% | — |
| Op. Income | -$3M | $1M | — | -349.1% | — |
| Gross Margin | -29.3% | 19.1% | — | -48.4pp | — |
| Net Margin | -42.2% | -4.2% | — | -38.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-2.00 | $-0.24 | — | -722.4% | — |
| Free Cash Flow | -$3M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | -$3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | -$194.3K |
| SG&A Expenses | -$194.3K |
| Other Expenses | $80.9K |
| Operating Expenses | -$113.4K |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $9.5K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$187.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $272.1K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $272.1K |
| Stock-Based Compensation | $308.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$885.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$186.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $761.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | $575.3K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$691.5K |