| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $12M | — | -5.5% | — |
| Op. Income | -$1M | -$3M | — | 68.3% | — |
| Gross Margin | 5.2% | -29.3% | — | 34.5pp | — |
| Net Margin | -22.5% | -42.2% | — | 19.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.04 | $-2.00 | — | 48.0% | — |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | — | 46.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $569.4K |
| R&D Expenses | $199.4K |
| Selling & Marketing | $14.4K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $111.6K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $186.5K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$967.6K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $186.5K |
| Stock-Based Compensation | $270.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$493.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$427.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$427.7K |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $47.4K |