| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $339.9K | — | $16.2K | — | 1992.8% |
| Op. Income | -$7.2K | — | $4.1K | — | -275.9% |
| Gross Margin | 61.4% | — | 67.0% | — | -5.7pp |
| Net Margin | -35.4% | — | 27.8% | — | -63.2pp |
| EPS (Diluted) | $-3.52 | — | $0.13 | — | -2807.7% |
| Free Cash Flow | -$63.6K | — | $1.9K | — | -3399.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $339.9K |
| Cost of Revenue | $131.3K |
| GROSS PROFIT | $208.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$59.7K |
| General & Administrative | $120.4K |
| SG&A Expenses | $60.7K |
| Other Expenses | $155.2K |
| Operating Expenses | $215.8K |
| Cost & Expenses | $347.2K |
| OPERATING INCOME | -$7.2K |
| Interest Income | $789 |
| Interest Expense | $2.2K |
| Other Income/Expenses | $3.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3.8K |
| Income Tax Expense | -$3.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$120.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$120.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$120.4K |
| D&A | -$5.6K |
| EBIT | -$1.6K |
| EBITDA | -$7.2K |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$120.4K |
| Depreciation & Amortization | $10.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$25.4K |
| Change in Working Capital | $120.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$14.5K |
| Capital Expenditure | -$49.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $11.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $78.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $78.4K |
| FREE CASH FLOW | -$63.6K |
| Net Change in Cash | $25.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $52.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $25.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $28.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $106.1K |
| PP&E (Net) | $39.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $39.6K |
| TOTAL ASSETS | $145.7K |
| Account Payables | $2.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $182.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $182.2K |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$183.2K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $1.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$182.2K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$182.2K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $145.7K |
| Total Debt | $47.2K |
| Net Debt | -$4.9K |