| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $139M | $141M | $171M | -0.8% | -18.3% |
| Op. Income | -$609M | -$111M | -$4M | -449.5% | -13877.1% |
| Gross Margin | 73.7% | 75.1% | 71.3% | -1.4pp | 2.4pp |
| Net Margin | -379.0% | -86.4% | -25.1% | -292.6pp | -353.9pp |
| EPS (Diluted) | $-64.29 | $-14.80 | $-6.40 | -334.4% | -904.5% |
| Free Cash Flow | -$15M | -$26M | -$7M | 44.1% | -110.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $139M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $59M |
| SG&A Expenses | $69M |
| Other Expenses | $625M |
| Operating Expenses | $711M |
| Cost & Expenses | $748M |
| OPERATING INCOME | -$609M |
| Interest Income | $69.0K |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $17M |
| INCOME BEFORE TAX | -$592M |
| Income Tax Expense | -$9M |
| Net Income from Continuing Ops | -$583M |
| Net Income from Discontinued Ops | $1M |
| Other Adjustments | $54M |
| NET INCOME | -$528M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$528M |
| D&A | $45M |
| EBIT | -$578M |
| EBITDA | -$533M |
| EPS | -$71 |
| EPS Diluted | -$64 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$528M |
| Depreciation & Amortization | $45M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $491M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $172M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $169M |
| NET CASH FROM INVESTING | $168M |
| Net Debt Issuance | -$27M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$885.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | $126M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $175M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $102M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $322M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $462M |
| Intangible Assets | $770M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | -$5M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $48M |
| Deferred Revenue | $198M |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $329M |
| Long-Term Debt | $583M |
| Deferred Revenue NC | $667.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $77M |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $692M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$919M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $574M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $574M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $647M |
| Net Debt | $472M |