| Metric | Q1 2009 | Q4 2008 | Q1 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $82M | — | — | — | — |
| Op. Income | $16M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 83.4% | — | — | — | — |
| Net Margin | 8.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.20 | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $617.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$93.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $617.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$93.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |