| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51M | $45M | $55M | 13.5% | -6.9% |
| Op. Income | $3M | $2M | $4M | 69.4% | -18.6% |
| Gross Margin | 18.2% | 19.4% | 17.3% | -1.1pp | 1.0pp |
| Net Margin | 6.5% | -3.0% | 9.4% | 9.4pp | -3.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $-0.03 | $0.12 | 348.1% | -36.5% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $66.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$121.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$39.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $66.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$121.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$39.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $339.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $955.7K |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $81M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $59M |
| Long-Term Investments | $38M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $122.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $128M |
| TOTAL ASSETS | $209M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $674.1K |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | -$1.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $34M |
| Common Stock | $69M |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | $99M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $178M |
| Minority Interest | -$3M |
| TOTAL EQUITY | $176M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $209M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$41M |