| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $116.0K | $66.0K | $252.0K | 75.8% | -54.0% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | 7.8% | -36.4% |
| Gross Margin | 19.8% | 19.7% | 25.8% | 0.1pp | -6.0pp |
| Net Margin | -1494.0% | -3693.9% | -393.7% | 2200.0pp | -1100.3pp |
| EPS (Diluted) | $-7.04 | $-10.70 | $-41.05 | 34.2% | 82.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$2M | -3.4% | -6.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $116.0K |
| Cost of Revenue | $93.0K |
| GROSS PROFIT | $23.0K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $233.0K |
| General & Administrative | $714.0K |
| SG&A Expenses | $947.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $63.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $505.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $221.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $130.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $130.0K |
| Stock-Based Compensation | $16.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$511.0K |
| Change in Working Capital | $41.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$209.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $583.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $374.0K |
| Net Debt Issuance | $2.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $99.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $28M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $36.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $424.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $30M |
| Account Payables | $194.0K |
| Short-Term Debt | $109.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $287.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $245.0K |
| Additional Paid-In Capital | $267M |
| Retained Earnings | -$241M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $26M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $26M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $30M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$23M |