| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $173.0K | $80.0K | $239.0K | 116.3% | -27.6% |
| Op. Income | -$3M | -$3M | -$3M | -0.4% | 1.1% |
| Gross Margin | 48.6% | 17.5% | 20.5% | 31.1pp | 28.1pp |
| Net Margin | -1574.6% | -3140.0% | -980.3% | 1565.4pp | -594.2pp |
| EPS (Diluted) | $-10.58 | $-8.94 | $-9.35 | -18.3% | -13.2% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | -$5M | -2.0% | 40.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $173.0K |
| Cost of Revenue | $89.0K |
| GROSS PROFIT | $84.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $291.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$6.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $5.0K |
| Interest Expense | $4.0K |
| Other Income/Expenses | $69.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $60.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $280.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$11 |
| EPS Diluted | -$11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $280.0K |
| Stock-Based Compensation | $90.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$229.0K |
| Change in Working Capital | $125.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$511.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$510.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $230.0K |
| Inventory | $326.0K |
| Other Current Assets | $46.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $27.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $504.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $289.0K |
| Short-Term Debt | $888.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $302.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $72.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $393.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $247.0K |
| Additional Paid-In Capital | $268M |
| Retained Earnings | -$258M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$1M |