| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $508.0K | $240.0K | $80.0K | 111.7% | 535.0% |
| Op. Income | -$3M | -$4M | -$3M | 2.6% | -24.5% |
| Gross Margin | 79.5% | 50.8% | 17.5% | 28.7pp | 62.0pp |
| Net Margin | -483.3% | -122.1% | -3140.0% | -361.2pp | 2656.7pp |
| EPS (Diluted) | $-6.39 | $7.73 | $-8.94 | -182.7% | 28.5% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$5M | -$3M | 35.4% | -13.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $508.0K |
| Cost of Revenue | $104.0K |
| GROSS PROFIT | $404.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $308.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $244.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $47.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $222.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $408.0K |
| Stock-Based Compensation | $71.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$82.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$98.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$98.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $385.0K |
| Inventory | $695.0K |
| Other Current Assets | $692.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $24.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $268.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $502.0K |
| Short-Term Debt | $94.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $13.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $42.0K |
| Additional Paid-In Capital | $279M |
| Retained Earnings | -$265M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$7M |