| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $946M | — | $922M | — | 2.6% |
| Op. Income | $214M | — | $246M | — | -13.0% |
| Gross Margin | 49.2% | — | 50.0% | — | -0.7pp |
| Net Margin | 18.2% | — | 21.7% | — | -3.5pp |
| EPS (Diluted) | $5.16 | — | $5.73 | — | -9.9% |
| Free Cash Flow | $51M | — | $150M | — | -66.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $946M |
| Cost of Revenue | $480M |
| GROSS PROFIT | $466M |
| R&D Expenses | $189M |
| Selling & Marketing | $32M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $63M |
| Other Expenses | $1.0K |
| Operating Expenses | $252M |
| Cost & Expenses | $732M |
| OPERATING INCOME | $214M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $71.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $213M |
| Income Tax Expense | $40M |
| Net Income from Continuing Ops | $173M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $173M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $173M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $213M |
| EBITDA | $232M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $946M |
| Cost of Revenue | $480M |
| GROSS PROFIT | $466M |
| R&D Expenses | $189M |
| Selling & Marketing | $32M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $63M |
| Other Expenses | $1.0K |
| Operating Expenses | $252M |
| Cost & Expenses | $732M |
| OPERATING INCOME | $214M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $71.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $213M |
| Income Tax Expense | $40M |
| Net Income from Continuing Ops | $173M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $173M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $173M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $213M |
| EBITDA | $232M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $173M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $853.0K |
| Change in Working Capital | -$133M |
| OPERATING CASH FLOW | $84M |
| Capital Expenditure | -$33M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$33M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$133M |
| Common Dividends Paid | -$50M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$183M |
| FREE CASH FLOW | $51M |
| Net Change in Cash | -$128M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $232M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $206M |
| Inventory | $288M |
| Other Current Assets | $62M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $788M |
| PP&E (Net) | $139M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $173M |
| TOTAL ASSETS | $961M |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $63M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $184M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $45M |
| TOTAL LIABILITIES | $229M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $304M |
| Retained Earnings | $425M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $733M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $733M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $961M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$229M |