| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $922M | — | $540M | — | 70.9% |
| Op. Income | $246M | — | $115M | — | 113.6% |
| Gross Margin | 50.0% | — | 48.2% | — | 1.8pp |
| Net Margin | 21.7% | — | 14.8% | — | 6.9pp |
| EPS (Diluted) | $5.73 | — | $2.28 | — | 151.3% |
| Free Cash Flow | $150M | — | $97M | — | 54.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $922M |
| Cost of Revenue | $461M |
| GROSS PROFIT | $461M |
| R&D Expenses | $164M |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | -$77.0K |
| Operating Expenses | $215M |
| Cost & Expenses | $676M |
| OPERATING INCOME | $246M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $247M |
| Income Tax Expense | $47M |
| Net Income from Continuing Ops | $200M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $200M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $200M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $247M |
| EBITDA | $264M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $922M |
| Cost of Revenue | $461M |
| GROSS PROFIT | $461M |
| R&D Expenses | $164M |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | -$77.0K |
| Operating Expenses | $215M |
| Cost & Expenses | $676M |
| OPERATING INCOME | $246M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $247M |
| Income Tax Expense | $47M |
| Net Income from Continuing Ops | $200M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $200M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $200M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $247M |
| EBITDA | $264M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $200M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$60M |
| OPERATING CASH FLOW | $177M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$46M |
| Common Dividends Paid | -$54M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$100M |
| FREE CASH FLOW | $150M |
| Net Change in Cash | $46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $360M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $209M |
| Inventory | $163M |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $818M |
| PP&E (Net) | $124M |
| Goodwill | -$13M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $153M |
| TOTAL ASSETS | $971M |
| Account Payables | $81M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $117M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $282M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $314M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $295M |
| Retained Earnings | $412M |
| Treasury Stock | -$50M |
| Accum. Other Comp. Income | -$540.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $658M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $658M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $971M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$357M |