| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $224M | — | $144M | — | 55.3% |
| Op. Income | $41M | — | $6M | — | 534.3% |
| Gross Margin | 48.3% | — | 46.9% | — | 1.4pp |
| Net Margin | 18.5% | — | -3.7% | — | 22.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.28 | — | $-0.18 | — | 811.1% |
| Free Cash Flow | $48M | — | -$14M | — | 435.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $224M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $108M |
| R&D Expenses | $41M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $783.7K |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $183M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $600.3K |
| Interest Expense | $75.2K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $783.7K |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $224M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $108M |
| R&D Expenses | $41M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $783.7K |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $183M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $600.3K |
| Interest Expense | $75.2K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $783.7K |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $41M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$12.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $53M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | -$719.2K |
| Purchases of Investments | $292.0K |
| Sales/Maturities of Investments | -$292.0K |
| Other Investing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $48M |
| Net Change in Cash | $38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $91M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $31M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $185M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $40M |
| Intangible Assets | -$50.2K |
| Long-Term Investments | $183.3K |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $73M |
| TOTAL ASSETS | $258M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $33M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $44M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $47M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $162M |
| Retained Earnings | $36M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$332.5K |
| Other Equity | -$1.0B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $210M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $210M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $258M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$91M |