| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | — | $21M | — | 48.1% |
| Op. Income | $6M | — | $2M | — | 166.3% |
| Gross Margin | 42.5% | — | 39.3% | — | 3.2pp |
| Net Margin | 18.8% | — | 13.7% | — | 5.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.82 | — | $0.41 | — | 100.0% |
| Free Cash Flow | $3M | — | $4M | — | -22.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $861.0K |
| Interest Expense | $114.0K |
| Other Income/Expenses | $617.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $801.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $416.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $861.0K |
| Interest Expense | $114.0K |
| Other Income/Expenses | $617.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $801.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $416.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $416.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $156.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$466.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $259.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $259.0K |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $50.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $40M |
| PP&E (Net) | $650.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $22M |
| Tax Assets | $219.0K |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $63M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $357.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $35M |
| Retained Earnings | $21M |
| Treasury Stock | -$38.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $55M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $55M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $63M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$7M |