| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | — | $26M | — | -19.7% |
| Op. Income | $2M | — | $4M | — | -38.1% |
| Gross Margin | 39.3% | — | 39.7% | — | -0.4pp |
| Net Margin | 13.7% | — | 18.2% | — | -4.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.41 | — | $0.69 | — | -40.6% |
| Free Cash Flow | $4M | — | $5M | — | -31.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $164.0K |
| Other Income/Expenses | $909.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $305.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $437.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $164.0K |
| Other Income/Expenses | $909.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $305.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $437.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $437.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $19.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$945.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$258.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$22M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $633.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $633.0K |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $18M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $233.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $35M |
| PP&E (Net) | $602.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $18M |
| Tax Assets | $192.0K |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20M |
| TOTAL ASSETS | $56M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $505.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $34M |
| Retained Earnings | $15M |
| Treasury Stock | -$38.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $49M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $49M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $56M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$7M |