| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | $1.1B | $952M | 2.7% | 16.6% |
| Op. Income | $157M | $113M | $108M | 39.5% | 45.7% |
| Gross Margin | 15.1% | 11.6% | 12.8% | 3.5pp | 2.3pp |
| Net Margin | 11.2% | 8.3% | 9.1% | 3.0pp | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $2.01 | $1.42 | $1.38 | 41.5% | 45.7% |
| Free Cash Flow | $229M | $223M | $313M | 2.4% | -26.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $943M |
| GROSS PROFIT | $168M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $954M |
| OPERATING INCOME | $157M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $157M |
| Income Tax Expense | $32M |
| Net Income from Continuing Ops | $125M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $125M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $123M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $164M |
| EBITDA | $171M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $943M |
| GROSS PROFIT | $168M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $954M |
| OPERATING INCOME | $157M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $157M |
| Income Tax Expense | $32M |
| Net Income from Continuing Ops | $125M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $125M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $123M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $164M |
| EBITDA | $171M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $125M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $364.0K |
| Change in Working Capital | $103M |
| OPERATING CASH FLOW | $237M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.5B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.3B |
| Other Investing Activities | $669.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$216M |
| Net Debt Issuance | -$733.0K |
| Common Stock Repurchased | -$126.0K |
| Common Dividends Paid | -$21M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$20M |
| FREE CASH FLOW | $229M |
| Net Change in Cash | -$73.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $180.0K |
| Short-Term Investments | $7.8B |
| Net Receivables | $2.0B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$10.0B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $83M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$8.1B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $11.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$128M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $504M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$507M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $8.8B |
| Common Stock | $210M |
| Additional Paid-In Capital | $523M |
| Retained Earnings | $3.0B |
| Treasury Stock | -$635M |
| Accum. Other Comp. Income | -$373M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11.8B |
| Total Debt | $507M |
| Net Debt | $506M |