| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $115M | $5M | $38M | 2280.4% | 205.7% |
| Op. Income | $94M | -$3M | $27M | 3293.9% | 250.8% |
| Gross Margin | 84.9% | 31.5% | 80.6% | 53.4pp | 4.4pp |
| Net Margin | 63.5% | -64.2% | 53.4% | 127.7pp | 10.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.98 | $-0.04 | $0.26 | 2455.8% | 276.9% |
| Free Cash Flow | $16M | $2M | $46M | 887.1% | -65.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $115M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $174.7K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $94M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$151.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $94M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $73M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $73M |
| Net Income Deductions | -$176.8K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $73M |
| D&A | $128.7K |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $94M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $115M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $174.7K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $94M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$151.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $94M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $73M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $73M |
| Net Income Deductions | -$176.8K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $73M |
| D&A | $128.7K |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $94M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $73M |
| Depreciation & Amortization | $128.7K |
| Stock-Based Compensation | $308.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $368.4K |
| Change in Working Capital | -$58M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$26.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $103M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $84M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $209M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $898.3K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $286.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $215M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $40M |
| Common Stock | $7.4K |
| Additional Paid-In Capital | $226M |
| Retained Earnings | -$52M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $174M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $174M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $215M |
| Total Debt | $466.8K |
| Net Debt | -$103M |