| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $22M | $9M | -54.1% | 8.4% |
| Op. Income | $542.1K | $1M | -$1M | -49.8% | 141.4% |
| Gross Margin | 83.8% | 43.6% | 50.8% | 40.3pp | 33.0pp |
| Net Margin | 13.4% | 8.4% | -4.3% | 5.0pp | 17.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.03 | $-0.01 | -26.7% | 440.0% |
| Free Cash Flow | -$7M | $6M | -$5M | -224.4% | -45.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $542.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $528.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $542.1K |
| EBITDA | $542.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $542.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $528.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $542.1K |
| EBITDA | $542.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $128.4K |
| Stock-Based Compensation | $813.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $319.2K |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$22.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$282.6K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$274.1K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $99M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $62M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $181M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $898.3K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $253.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $195M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $7.1K |
| Additional Paid-In Capital | $238M |
| Retained Earnings | -$69M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $169M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $169M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $195M |
| Total Debt | $535.2K |
| Net Debt | -$99M |