| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $6M | $72M | 57.1% | -87.2% |
| Op. Income | -$1M | -$5M | $43M | 71.8% | -103.1% |
| Gross Margin | 50.8% | -3.6% | 86.6% | 54.4pp | -35.8pp |
| Net Margin | -4.3% | -48.9% | 45.8% | 44.7pp | -50.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.04 | $0.45 | 86.4% | -101.2% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$4M | -$5M | -41.6% | -6.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $883.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$426.1K |
| Income Tax Expense | -$33.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$393.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$393.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$393.1K |
| D&A | $135.9K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$393.1K |
| Depreciation & Amortization | $135.9K |
| Stock-Based Compensation | $459.8K |
| Deferred Income Tax | -$305.8K |
| Other Non-Cash Items | $44.4K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $32M |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $65M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $146M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $898.3K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $158M |
| Account Payables | $564.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $34M |
| Common Stock | $7.1K |
| Additional Paid-In Capital | $235M |
| Retained Earnings | -$111M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $124M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $124M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $158M |
| Total Debt | $554.7K |
| Net Debt | -$71M |