| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $11M | $11M | -26.7% | -21.0% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$1M | -16.8% | -46.5% |
| Gross Margin | 25.6% | 35.8% | 21.6% | -10.3pp | 4.0pp |
| Net Margin | -11.0% | -7.1% | -3.4% | -3.9pp | -7.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.01 | $-0.00 | -13.4% | -159.2% |
| Free Cash Flow | $24M | -$8M | $57M | 401.6% | -56.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $890.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$299.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$918.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$918.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$918.3K |
| D&A | $131.1K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$918.3K |
| Depreciation & Amortization | $131.1K |
| Stock-Based Compensation | $408.7K |
| Deferred Income Tax | -$483.4K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $25M |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $43M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $173M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $898.3K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $184M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $22M |
| Common Stock | $7.2K |
| Additional Paid-In Capital | $234M |
| Retained Earnings | -$72M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $162M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $162M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $184M |
| Total Debt | $536.6K |
| Net Debt | -$115M |