| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | $18M | — | 17.5% | — |
| Op. Income | $5M | $4M | — | 14.2% | — |
| Gross Margin | 58.5% | 47.1% | — | 11.4pp | — |
| Net Margin | -4.0% | 15.7% | — | -19.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $0.07 | — | -130.3% | — |
| Free Cash Flow | $25M | -$20M | — | 224.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $103.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $41.0K |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$206.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$856.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$834.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$834.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $283.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$834.0K |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $24M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $650.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$282.0K |
| Net Debt Issuance | -$20.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $413M |
| Net Receivables | $79M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $276M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $774M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $802M |
| Account Payables | $293M |
| Short-Term Debt | $84.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $422M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $722M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $731M |
| Common Stock | $406.0K |
| Additional Paid-In Capital | $45M |
| Retained Earnings | $27M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $70M |
| Minority Interest | $989.0K |
| TOTAL EQUITY | $71M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $802M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $2M |