| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | — | — | — | — |
| Op. Income | $5M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 51.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | 15.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.07 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $273M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $18.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $684.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $94.0K |
| Other Income/Expenses | -$962.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $969.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $261.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $18.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $684.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $94.0K |
| Other Income/Expenses | -$962.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $969.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $261.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $261.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$251.0K |
| Change in Working Capital | $271M |
| OPERATING CASH FLOW | $273M |
| Capital Expenditure | -$37.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $4M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | $273M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $708M |
| Net Receivables | $71M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $256M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $284M |
| Short-Term Debt | $83.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $694M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $988M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $813.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $994M |
| Common Stock | $406.0K |
| Additional Paid-In Capital | $45M |
| Retained Earnings | $25M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $70M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $71M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$1M |