| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $901M | — | $734M | — | 22.8% |
| Op. Income | $130M | — | $626M | — | -79.3% |
| Gross Margin | 29.9% | — | 20.8% | — | 9.0pp |
| Net Margin | -1.2% | — | 64.5% | — | -65.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | $0.35 | — | -102.3% |
| Free Cash Flow | $10M | — | $746M | — | -98.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $901M |
| Cost of Revenue | $632M |
| GROSS PROFIT | $269M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $89M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $113M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $139M |
| Cost & Expenses | $772M |
| OPERATING INCOME | $130M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $135M |
| Other Income/Expenses | -$140M |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $384.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$553.5K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $73M |
| EBIT | $130M |
| EBITDA | $143M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $73M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$14M |
| Other Non-Cash Items | $153M |
| Change in Working Capital | -$28M |
| OPERATING CASH FLOW | $100M |
| Capital Expenditure | -$90M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$85M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $61M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$114M |
| Net Debt Issuance | -$26M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $48.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$26M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | -$44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $972M |
| Short-Term Investments | $152M |
| Net Receivables | $398M |
| Inventory | $790M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.5B |
| PP&E (Net) | $3.6B |
| Goodwill | $716M |
| Intangible Assets | $731M |
| Long-Term Investments | $911M |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $334M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.3B |
| TOTAL ASSETS | $8.8B |
| Account Payables | $352M |
| Short-Term Debt | $422M |
| Deferred Revenue | $18M |
| Other Current Liabilities | $83M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $5.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $349M |
| Other Non-Current Liabilities | $588M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.3B |
| Common Stock | $905M |
| Additional Paid-In Capital | $905M |
| Retained Earnings | -$260M |
| Treasury Stock | -$48M |
| Accum. Other Comp. Income | $637M |
| Other Equity | -$905M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $237M |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.8B |
| Total Debt | $6.1B |
| Net Debt | $5.1B |