| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.8B | $1.3B | — | 40.1% | — |
| Op. Income | $545M | $230M | — | 137.0% | — |
| Gross Margin | 41.1% | 29.6% | — | 11.5pp | — |
| Net Margin | 12.4% | 5.5% | — | 6.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.16 | $0.05 | — | 212.0% | — |
| Free Cash Flow | $649M | $228M | — | 184.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $722M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $122M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $147M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $177M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $545M |
| Interest Income | $378.0K |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$141M |
| INCOME BEFORE TAX | $404M |
| Income Tax Expense | $149M |
| Net Income from Continuing Ops | $254M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $218M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $218M |
| D&A | $98M |
| EBIT | $514M |
| EBITDA | $612M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $722M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $122M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $147M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $177M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $545M |
| Interest Income | $378.0K |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$141M |
| INCOME BEFORE TAX | $404M |
| Income Tax Expense | $149M |
| Net Income from Continuing Ops | $254M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $218M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $218M |
| D&A | $98M |
| EBIT | $514M |
| EBITDA | $612M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $218M |
| Depreciation & Amortization | $98M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | $421M |
| OPERATING CASH FLOW | $729M |
| Capital Expenditure | -$80M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$21M |
| Sales/Maturities of Investments | -$4M |
| Other Investing Activities | $409.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$106M |
| Net Debt Issuance | -$887M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$27M |
| Other Financing Activities | $596M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$318M |
| FREE CASH FLOW | $649M |
| Net Change in Cash | $304M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $205M |
| Short-Term Investments | $100M |
| Net Receivables | $168M |
| Inventory | $180M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $663M |
| PP&E (Net) | $716M |
| Goodwill | $129M |
| Intangible Assets | $134M |
| Long-Term Investments | $254M |
| Tax Assets | $89M |
| Other Non-Current Assets | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $163M |
| Short-Term Debt | $132M |
| Deferred Revenue | $34M |
| Other Current Liabilities | $51M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $460M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $69M |
| Deferred Tax Liabilities | $20M |
| Other Non-Current Liabilities | $84M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $162M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $179M |
| Minority Interest | $48M |
| TOTAL EQUITY | $227M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.1B |