| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $70M | — | $61M | — | 14.7% |
| Op. Income | $1M | — | -$2M | — | 174.0% |
| Gross Margin | 30.1% | — | 31.7% | — | -1.6pp |
| Net Margin | 0.1% | — | -4.2% | — | 4.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | $-0.13 | — | 104.1% |
| Free Cash Flow | $1M | — | -$802.0K | — | 229.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $70M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $939.0K |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $328.0K |
| Other Income/Expenses | -$999.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $471.0K |
| Income Tax Expense | $532.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$61.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $102.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $102.0K |
| D&A | $939.0K |
| EBIT | $799.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $70M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $939.0K |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $328.0K |
| Other Income/Expenses | -$999.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $471.0K |
| Income Tax Expense | $532.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$61.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $102.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $102.0K |
| D&A | $939.0K |
| EBIT | $799.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $102.0K |
| Depreciation & Amortization | $939.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $117.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$626.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$194.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$279.0K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $439.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $798.0K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $582.0K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $593.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $593.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $191.0K |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | -$9M |
| Treasury Stock | -$1.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$361.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $593.0K |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $4M |