| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $481.0K | $2M | $158M | -76.4% | -99.7% |
| Op. Income | -$52M | -$62M | $18M | 17.0% | -385.7% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 60.0% | 0.0pp | 40.0pp |
| Net Margin | -10205.6% | -2952.7% | 13.4% | -7252.9pp | -10219.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-0.34 | $0.12 | 20.6% | -325.0% |
| Free Cash Flow | -$49M | -$53M | -$77M | 8.5% | 36.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $481.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $481.0K |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | -$52M |
| Interest Income | $451.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | $98.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$47M |
| EBITDA | -$45M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $36M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $36M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$402.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $22M |
| FREE CASH FLOW | -$49M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $54M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $691.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $69M |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $60M |
| TOTAL ASSETS | $129M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $40M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $72M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $57M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $57M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $129M |
| Total Debt | $31M |
| Net Debt | -$24M |