| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | — | $8M | — | 15.4% |
| Op. Income | -$25M | — | -$21M | — | -19.5% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -236.1% | — | -226.6% | — | -9.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.58 | — | $-0.55 | — | -5.5% |
| Free Cash Flow | -$17M | — | -$15M | — | -17.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$25M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$21M |
| D&A | -$2M |
| EBIT | -$25M |
| EBITDA | -$25M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$21M |
| Depreciation & Amortization | -$2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$16M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$120M |
| Sales/Maturities of Investments | $95M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $42M |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$427.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $69M |
| Net Receivables | $533.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $82M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $84M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $286.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $403.0K |
| Additional Paid-In Capital | $221M |
| Retained Earnings | -$150M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $295.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $72M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $72M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $84M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$12M |