| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$323.2K | -$142.8K | -$806.1K | -126.3% | 59.9% |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $-0.00 | $-0.02 | -18.8% | 82.5% |
| Free Cash Flow | -$589.3K | -$1M | -$2M | 49.8% | 65.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $12.5K |
| GROSS PROFIT | -$12.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $310.6K |
| SG&A Expenses | $310.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $310.6K |
| Cost & Expenses | $323.2K |
| OPERATING INCOME | -$323.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $88.7K |
| Other Income/Expenses | $130.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$192.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$192.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$192.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$192.3K |
| D&A | $12.5K |
| EBIT | -$103.6K |
| EBITDA | -$91.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$192.3K |
| Depreciation & Amortization | $12.5K |
| Stock-Based Compensation | $90.8K |
| Deferred Income Tax | -$224.9K |
| Other Non-Cash Items | $88.7K |
| Change in Working Capital | -$128.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$353.3K |
| Capital Expenditure | -$236.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$236.0K |
| Net Debt Issuance | $563.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $563.7K |
| FREE CASH FLOW | -$589.3K |
| Net Change in Cash | -$31.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $244.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $288.9K |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $57.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $26M |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $6M |