| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $173M | $185M | $153M | -6.1% | 13.0% |
| Op. Income | -$21M | -$16M | -$26M | -30.8% | 20.1% |
| Gross Margin | 20.1% | 22.5% | 19.0% | -2.3pp | 1.2pp |
| Net Margin | -12.0% | -7.8% | -16.3% | -4.2pp | 4.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.13 | $-0.22 | -38.5% | 18.2% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$2M | -$8M | -470.6% | -47.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $173M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $195M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $26.0K |
| Other Income/Expenses | $449.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | $90.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$21M |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$21M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $90.0K |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $235M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $255M |
| PP&E (Net) | $534M |
| Goodwill | $36M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $603M |
| TOTAL ASSETS | $858M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $99M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $296M |
| TOTAL LIABILITIES | $395M |
| Common Stock | $116.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$846M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $463M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $463M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $858M |
| Total Debt | $314M |
| Net Debt | $80M |