| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51M | $51M | $40M | -0.9% | 26.4% |
| Op. Income | $3M | $5M | $4M | -36.6% | -4.4% |
| Gross Margin | 42.1% | 43.5% | 51.1% | -1.4pp | -9.0pp |
| Net Margin | 4.9% | 8.1% | 6.7% | -3.2pp | -1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.31 | $0.52 | $0.33 | -40.4% | -6.1% |
| Free Cash Flow | -$3M | $7M | $1M | -147.6% | -403.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $369.0K |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $48M |
| Interest Expense | $30M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $862.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $369.0K |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $48M |
| Interest Expense | $30M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $862.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $555.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$280.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $19M |
| Other Investing Activities | -$41M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | -$35M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $81M |
| NET CASH FROM FINANCING | $46M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $126M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $149M |
| PP&E (Net) | $93M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3.6B |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $233M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.0B |
| TOTAL ASSETS | $4.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.5B |
| Long-Term Debt | $276M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $330M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.8B |
| Common Stock | $82.0K |
| Additional Paid-In Capital | $124M |
| Retained Earnings | $208M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | -$5M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $315M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $315M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.1B |
| Total Debt | $276M |
| Net Debt | $254M |