| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $40M | — | $38M | — | 3.8% |
| Op. Income | $8M | — | $6M | — | 32.3% |
| Gross Margin | 73.5% | — | 65.5% | — | 8.0pp |
| Net Margin | 12.8% | — | 10.0% | — | 2.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.98 | — | $0.64 | — | 53.1% |
| Free Cash Flow | $6M | — | $10M | — | -33.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $731.0K |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $36M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $731.0K |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $36M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $515.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$969.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | -$94M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$88M |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $104M |
| NET CASH FROM FINANCING | $89M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $67M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $98M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $727M |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $793M |
| TOTAL ASSETS | $891M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $680M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $680M |
| Long-Term Debt | $138M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $145M |
| TOTAL LIABILITIES | $825M |
| Common Stock | $43.0K |
| Additional Paid-In Capital | $44M |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | -$636.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $66M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $66M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $891M |
| Total Debt | $138M |
| Net Debt | $107M |