| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $42M | — | $41M | — | 2.4% |
| Op. Income | $2M | — | $5M | — | -51.2% |
| Gross Margin | 40.1% | — | 39.1% | — | 1.0pp |
| Net Margin | 4.4% | — | 8.4% | — | -4.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.44 | — | $0.80 | — | -45.0% |
| Free Cash Flow | $62.0K | — | $4M | — | -98.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $42M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $583.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $40M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $626.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $541.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $42M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $583.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $40M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $626.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $541.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $541.0K |
| Stock-Based Compensation | $70.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$409.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$38M |
| Sales/Maturities of Investments | $32M |
| Other Investing Activities | -$62M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$74M |
| Net Debt Issuance | $6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $57M |
| NET CASH FROM FINANCING | $63M |
| FREE CASH FLOW | $62.0K |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $645M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $686M |
| TOTAL ASSETS | $693M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $470M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $489M |
| Long-Term Debt | $163M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $164M |
| TOTAL LIABILITIES | $653M |
| Common Stock | $30.0K |
| Additional Paid-In Capital | $32M |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | -$27.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $40M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $40M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $693M |
| Total Debt | $178M |
| Net Debt | $174M |