| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | — | — | — | — |
| Op. Income | $739.2K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 17.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | 1.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.45 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $279.1K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $9.7K |
| Selling & Marketing | $727.6K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $228.3K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $739.2K |
| Interest Income | $12.9K |
| Interest Expense | $213.4K |
| Other Income/Expenses | -$331.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $407.3K |
| Income Tax Expense | $48.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $358.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $358.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $358.6K |
| D&A | $547.4K |
| EBIT | $620.6K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $9.7K |
| Selling & Marketing | $727.6K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $228.3K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $739.2K |
| Interest Income | $12.9K |
| Interest Expense | $213.4K |
| Other Income/Expenses | -$331.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $407.3K |
| Income Tax Expense | $48.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $358.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $358.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $358.6K |
| D&A | $547.4K |
| EBIT | $620.6K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $358.6K |
| Depreciation & Amortization | $547.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $46.5K |
| Change in Working Capital | -$169.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $782.8K |
| Capital Expenditure | -$503.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $297.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$205.8K |
| Net Debt Issuance | -$613.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$919.2K |
| Other Financing Activities | -$143.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $279.1K |
| Net Change in Cash | -$226.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $50.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $221.1K |
| Other Non-Current Assets | $250.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $87.1K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $1.1K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $397.4K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $568.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $4M |