| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $104M | $112M | $104M | -7.4% | -0.1% |
| Op. Income | $62M | $64M | $66M | -3.8% | -6.5% |
| Gross Margin | 84.4% | 87.6% | 85.3% | -3.3pp | -1.0pp |
| Net Margin | 51.7% | 46.8% | 49.0% | 4.9pp | 2.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.99 | $0.96 | $0.94 | 3.1% | 5.3% |
| Free Cash Flow | $70M | $72M | $73M | -1.8% | -3.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $104M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $88M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $498.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $109M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $62M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $62M |
| EBITDA | $63M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $104M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $88M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $498.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $109M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $62M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $62M |
| EBITDA | $63M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $54M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $545.0K |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $71M |
| Capital Expenditure | -$391.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$442M |
| Sales/Maturities of Investments | $88M |
| Other Investing Activities | -$727M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.1B |
| Net Debt Issuance | $425M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $374M |
| NET CASH FROM FINANCING | $788M |
| FREE CASH FLOW | $70M |
| Net Change in Cash | -$222M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4.2B |
| Short-Term Investments | $843M |
| Net Receivables | $35M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.0B |
| PP&E (Net) | $60M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $38.0K |
| Long-Term Investments | $9.9B |
| Tax Assets | $38M |
| Other Non-Current Assets | $416M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10.4B |
| TOTAL ASSETS | $15.4B |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14.2B |
| Long-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $119M |
| TOTAL LIABILITIES | $14.3B |
| Common Stock | $54.0K |
| Additional Paid-In Capital | $226M |
| Retained Earnings | $911M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $500.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15.4B |
| Total Debt | $1.8B |
| Net Debt | -$2.4B |