| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $257M | $236M | $221M | 8.5% | 15.9% |
| Op. Income | $72M | $67M | $62M | 8.7% | 17.0% |
| Gross Margin | 46.0% | 46.3% | 46.8% | -0.3pp | -0.8pp |
| Net Margin | 23.4% | 22.1% | 24.1% | 1.3pp | -0.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.10 | $0.95 | $0.98 | 15.8% | 12.2% |
| Free Cash Flow | $80M | $47M | $12M | 70.4% | 584.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $257M |
| Cost of Revenue | $139M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $184M |
| OPERATING INCOME | $72M |
| Interest Income | $248M |
| Interest Expense | $133M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $60M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $60M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $60M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $74M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $257M |
| Cost of Revenue | $139M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $184M |
| OPERATING INCOME | $72M |
| Interest Income | $248M |
| Interest Expense | $133M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $60M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $60M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $60M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $74M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $60M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $84M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$466.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $97M |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | $83M |
| Net Debt Issuance | $445M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$16M |
| Other Financing Activities | -$113M |
| NET CASH FROM FINANCING | $316M |
| FREE CASH FLOW | $80M |
| Net Change in Cash | $483M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.8B |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $62M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.0B |
| PP&E (Net) | $61M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $12.9B |
| Tax Assets | $57M |
| Other Non-Current Assets | $445M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13.5B |
| TOTAL ASSETS | $16.4B |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $13.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14.7B |
| Long-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $98M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $163M |
| TOTAL LIABILITIES | $14.9B |
| Common Stock | $54.0K |
| Additional Paid-In Capital | $236M |
| Retained Earnings | $1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $500.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16.4B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | -$149M |