| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | — | $17M | — | 13.8% |
| Op. Income | $591.8K | — | $370.2K | — | 59.9% |
| Net Margin | 1.3% | — | 1.9% | — | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | — | $0.12 | — | -8.3% |
| Free Cash Flow | -$12M | — | $3M | — | -440.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$4M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $591.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$285.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $306.7K |
| Income Tax Expense | $45.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $261.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $261.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $261.6K |
| D&A | -$285.1K |
| EBIT | $591.8K |
| EBITDA | $306.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $261.6K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$714.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $812.3K |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $678.8K |
| Other Investing Activities | -$47M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$58M |
| Net Debt Issuance | $26M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$159.2K |
| Other Financing Activities | $20M |
| NET CASH FROM FINANCING | $57M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $0 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $955.6K |
| Tax Assets | $262.0K |
| Other Non-Current Assets | $282M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $285M |
| TOTAL ASSETS | $293M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $101M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $101M |
| Long-Term Debt | $42M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $124M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $167M |
| TOTAL LIABILITIES | $267M |
| Common Stock | $29.5K |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | $16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$792.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $26M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $26M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $293M |
| Total Debt | $42M |
| Net Debt | $42M |