| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $99M | $105M | $56M | -5.9% | 76.4% |
| Op. Income | $36M | $50M | $17M | -27.7% | 116.1% |
| Gross Margin | 73.7% | 71.1% | 58.0% | 2.7pp | 15.7pp |
| Net Margin | 28.0% | 34.5% | 53.1% | -6.5pp | -25.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.76 | $1.00 | $0.82 | -24.0% | -7.3% |
| Free Cash Flow | -$37M | $59M | -$5M | -162.7% | -660.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $99M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $36M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $324.0K |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $99M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $36M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $324.0K |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $28M |
| Depreciation & Amortization | $324.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $25M |
| Change in Working Capital | -$88M |
| OPERATING CASH FLOW | -$36M |
| Capital Expenditure | -$404.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$616.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $61M |
| Common Stock Repurchased | -$28M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $35M |
| FREE CASH FLOW | -$37M |
| Net Change in Cash | -$900.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $89M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $189M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $312M |
| PP&E (Net) | $735.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $39M |
| TOTAL ASSETS | $351M |
| Account Payables | $60M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $18M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $89M |
| Long-Term Debt | $131M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $20.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $131M |
| TOTAL LIABILITIES | $220M |
| Common Stock | $194M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$46M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | -$766.0K |
| Other Equity | -$44.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $130M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $130M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $351M |
| Total Debt | $131M |
| Net Debt | $42M |