| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $65.0K | $87.0K | $26.0K | -25.3% | 150.0% |
| Op. Income | -$10M | -$11M | -$13M | 6.9% | 17.0% |
| Gross Margin | 9.2% | 33.3% | 46.2% | -24.1pp | -36.9pp |
| Net Margin | -14993.8% | -12312.6% | -48015.4% | -2681.2pp | 33021.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $-0.33 | $-0.41 | 3.0% | 22.0% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$9M | -$10M | 18.8% | 24.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $65.0K |
| Cost of Revenue | $59.0K |
| GROSS PROFIT | $6.0K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $184.0K |
| Interest Expense | $18.0K |
| Other Income/Expenses | $672.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $203.0K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $203.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$110.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$193.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$6M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$117.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$116.0K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $53M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $90M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $116M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $311M |
| Retained Earnings | -$211M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$981.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $99M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $99M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $116M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$27M |