| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29.0K | $24.0K | $42.0K | 20.8% | -31.0% |
| Op. Income | -$9M | -$9M | -$8M | 4.2% | -8.3% |
| Gross Margin | 55.2% | 16.7% | -4.8% | 38.5pp | 59.9pp |
| Net Margin | -27306.9% | -34595.8% | -17166.7% | 7288.9pp | -10140.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.24 | $-0.25 | $-0.23 | 4.0% | -4.3% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$6M | -$8M | -23.3% | 4.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29.0K |
| Cost of Revenue | $13.0K |
| GROSS PROFIT | $16.0K |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $733.0K |
| Interest Expense | $5.0K |
| Other Income/Expenses | $943.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $201.0K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $201.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $49.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$321.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$295.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | -$111.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $228.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $117.0K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $47M |
| Net Receivables | $79.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $51M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $992.0K |
| Long-Term Investments | $25M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $124.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $79M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $168.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $326M |
| Retained Earnings | -$271M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $292.0K |
| Other Equity | $1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $55M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $55M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $79M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$2M |