| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $123.0K | $100.0K | $78.0K | 23.0% | 57.7% |
| Op. Income | -$11M | -$11M | -$12M | -1.2% | 2.4% |
| Gross Margin | 35.0% | 38.0% | 28.2% | -3.0pp | 6.8pp |
| Net Margin | -8570.7% | -10565.0% | -14769.2% | 1994.3pp | 6198.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.34 | $-0.32 | $-0.36 | -6.3% | 5.6% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$5M | -$9M | -62.5% | 13.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $123.0K |
| Cost of Revenue | $80.0K |
| GROSS PROFIT | $43.0K |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $337.0K |
| Interest Expense | $14.0K |
| Other Income/Expenses | $918.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $331.0K |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $331.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$47.0K |
| Acquisitions (Net) | $269.0K |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $21M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $13M |
| Net Debt Issuance | -$120.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $124.0K |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $32M |
| Net Receivables | $163.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $444.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $28M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $32M |
| TOTAL ASSETS | $97M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $650.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $314M |
| Retained Earnings | -$232M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$672.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $81M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $81M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $97M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$30M |