| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $306.0K | — | $268.0K | — | 14.2% |
| Op. Income | -$40M | — | -$46M | — | 12.8% |
| Gross Margin | 31.4% | — | 28.0% | — | 3.4pp |
| Net Margin | -11843.8% | — | -16487.3% | — | 4643.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.16 | — | $-1.43 | — | 18.9% |
| Free Cash Flow | -$27M | — | -$35M | — | 22.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $306.0K |
| Cost of Revenue | $210.0K |
| GROSS PROFIT | $96.0K |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | -$40M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $55.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$36M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$36M |
| D&A | $900.0K |
| EBIT | -$36M |
| EBITDA | -$35M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$36M |
| Depreciation & Amortization | $900.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$638.0K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$128.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$54M |
| Sales/Maturities of Investments | $54M |
| Other Investing Activities | $311.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $438.0K |
| Net Debt Issuance | -$466.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $752.0K |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $45M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $795.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $61M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $31M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $77.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $34M |
| TOTAL ASSETS | $95M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $926.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $840.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $25M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $317M |
| Retained Earnings | -$247M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$15.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $70M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $70M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $95M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$2M |