| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $444M | $407M | $473M | 9.1% | -6.1% |
| Op. Income | $31M | $38M | $30M | -19.9% | 3.2% |
| Gross Margin | 12.2% | 14.3% | 11.4% | -2.1pp | 0.8pp |
| Net Margin | 4.0% | 6.1% | 4.4% | -2.1pp | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $2.45 | $3.29 | $2.74 | -25.5% | -10.6% |
| Free Cash Flow | -$107M | -$63M | -$78M | -70.2% | -36.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $444M |
| Cost of Revenue | $390M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $350.0K |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $414M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | -$5.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $444M |
| Cost of Revenue | $390M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $350.0K |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $414M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | -$5.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$620.0K |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | -$155M |
| OPERATING CASH FLOW | -$102M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $421.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $117M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $109M |
| FREE CASH FLOW | -$107M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $91M |
| Inventory | $969M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $351M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $60M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $411M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $125M |
| Short-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $224M |
| Long-Term Debt | $611M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $31M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $672M |
| TOTAL LIABILITIES | $896M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $99M |
| Retained Earnings | $707M |
| Treasury Stock | -$196M |
| Accum. Other Comp. Income | -$20M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $593M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $593M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $669M |
| Net Debt | $661M |