| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $473M | $440M | $446M | 7.6% | 6.2% |
| Op. Income | $30M | $22M | $24M | 36.5% | 26.0% |
| Gross Margin | 11.4% | 9.5% | 10.1% | 1.9pp | 1.3pp |
| Net Margin | 4.4% | 3.7% | 4.2% | 0.8pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.74 | $2.03 | $2.14 | 35.0% | 28.0% |
| Free Cash Flow | -$78M | -$125M | $31M | 37.4% | -355.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $473M |
| Cost of Revenue | $419M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $443M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | -$5.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $473M |
| Cost of Revenue | $419M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $443M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | -$5.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $475.0K |
| Other Non-Cash Items | $81M |
| Change in Working Capital | -$178M |
| OPERATING CASH FLOW | -$56M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $968.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22M |
| Net Debt Issuance | $81M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $77M |
| FREE CASH FLOW | -$78M |
| Net Change in Cash | -$371.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $95M |
| Inventory | $780M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $894M |
| PP&E (Net) | $358M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $411M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $156M |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $247M |
| Long-Term Debt | $400M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $34M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $473M |
| TOTAL LIABILITIES | $720M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $99M |
| Retained Earnings | $679M |
| Treasury Stock | -$170M |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $585M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $585M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $456M |
| Net Debt | $443M |