| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $265M | $332M | $235M | -20.2% | 12.8% |
| Op. Income | $7M | $7M | $18M | -7.6% | -62.8% |
| Gross Margin | 8.6% | 8.0% | 14.3% | 0.6pp | -5.7pp |
| Net Margin | 1.9% | 2.0% | 6.0% | -0.0pp | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.62 | $0.00 | $1.55 | Infinity% | -60.0% |
| Free Cash Flow | -$42M | $24M | $8M | -273.0% | -600.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $265M |
| Cost of Revenue | $242M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $259M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $136.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | -$5.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $265M |
| Cost of Revenue | $242M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $259M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $136.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | -$5.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $502.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$36M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $55M |
| Common Stock Repurchased | -$16M |
| Common Dividends Paid | -$12.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $39M |
| FREE CASH FLOW | -$42M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $90M |
| Inventory | $523M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $634M |
| PP&E (Net) | $344M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $398M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $142M |
| Short-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $216M |
| Long-Term Debt | $167M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $33M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $243M |
| TOTAL LIABILITIES | $459M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $99M |
| Retained Earnings | $642M |
| Treasury Stock | -$145M |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $573M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $573M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $230M |
| Net Debt | $218M |