| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $288M | $308M | $265M | -6.4% | 8.8% |
| Op. Income | $30M | $27M | $3M | 11.9% | 931.6% |
| Gross Margin | 16.9% | 15.1% | 7.2% | 1.8pp | 9.6pp |
| Net Margin | 7.2% | 6.9% | 0.4% | 0.3pp | 6.8pp |
| EPS (Diluted) | $2.24 | $0.00 | $0.12 | Infinity% | 1766.7% |
| Free Cash Flow | $81M | -$6M | $28M | 1449.7% | 188.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $288M |
| Cost of Revenue | $240M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $118.0K |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $258M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | -$5.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $288M |
| Cost of Revenue | $240M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $118.0K |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $258M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | -$5.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $263.0K |
| Change in Working Capital | $72M |
| OPERATING CASH FLOW | $100M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $914.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | -$74M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$81M |
| FREE CASH FLOW | $81M |
| Net Change in Cash | $905.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $69M |
| Inventory | $424M |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $524M |
| PP&E (Net) | $329M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $359M |
| TOTAL ASSETS | $883M |
| Account Payables | $100M |
| Short-Term Debt | $500.0K |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $178M |
| Long-Term Debt | $144M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $84M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $290M |
| TOTAL LIABILITIES | $468M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $98M |
| Retained Earnings | $480M |
| Treasury Stock | -$88M |
| Accum. Other Comp. Income | -$79M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $415M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $415M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $883M |
| Total Debt | $234M |
| Net Debt | $222M |