| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.3B | — | $1.1B | — | 18.5% |
| Op. Income | $48M | — | $33M | — | 47.7% |
| Gross Margin | 9.3% | — | 8.7% | — | 0.6pp |
| Net Margin | 1.5% | — | 0.7% | — | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.53 | — | $0.65 | — | 135.4% |
| Free Cash Flow | $24M | — | -$39M | — | 161.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $14.0K |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $14.0K |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | $676.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $611.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | -$29M |
| Common Stock Repurchased | -$257.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $512.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $77M |
| Inventory | $393M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $488M |
| PP&E (Net) | $179M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $188M |
| TOTAL ASSETS | $676M |
| Account Payables | $60M |
| Short-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $156M |
| Long-Term Debt | $192M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $237M |
| TOTAL LIABILITIES | $393M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | $201M |
| Treasury Stock | -$257.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$19M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $282M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $282M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $676M |
| Total Debt | $231M |
| Net Debt | $225M |