| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | — | $884M | — | 16.0% |
| Op. Income | $61M | — | $52M | — | 16.4% |
| Gross Margin | 11.7% | — | 9.9% | — | 1.8pp |
| Net Margin | 3.1% | — | 2.5% | — | 0.6pp |
| EPS (Diluted) | $2.63 | — | $1.96 | — | 34.2% |
| Free Cash Flow | $49M | — | $20M | — | 143.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $905M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $713.0K |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $964M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $62M |
| EBITDA | $85M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $905M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $713.0K |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $964M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $62M |
| EBITDA | $85M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $340.0K |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $70M |
| Capital Expenditure | -$22M |
| Acquisitions (Net) | -$21M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $32M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$58M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $825.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$57M |
| FREE CASH FLOW | $49M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $380M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $451M |
| PP&E (Net) | $172M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $175M |
| TOTAL ASSETS | $627M |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $357.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $117M |
| Long-Term Debt | $210M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $236M |
| TOTAL LIABILITIES | $353M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | $174M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $274M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $274M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $627M |
| Total Debt | $220M |
| Net Debt | $212M |