| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | 2.5% | 0.7% |
| Op. Income | $635.9K | $591.0K | $777.9K | 7.6% | -18.3% |
| Gross Margin | 62.3% | 59.4% | 64.7% | 2.9pp | -2.3pp |
| Net Margin | 19.0% | 8.8% | 18.7% | 10.3pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.02 | $0.05 | 122.2% | 1.0% |
| Free Cash Flow | $1M | $786.9K | $1M | 51.9% | -5.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $892.8K |
| SG&A Expenses | $892.8K |
| Other Expenses | $409.1K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $635.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $211.4K |
| Other Income/Expenses | -$44.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $591.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $591.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $591.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $579.2K |
| D&A | $409.1K |
| EBIT | $802.9K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $892.8K |
| SG&A Expenses | $892.8K |
| Other Expenses | $409.1K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $635.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $211.4K |
| Other Income/Expenses | -$44.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $591.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $591.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $591.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $579.2K |
| D&A | $409.1K |
| EBIT | $802.9K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $591.5K |
| Depreciation & Amortization | $409.1K |
| Stock-Based Compensation | $72.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$16.6K |
| Change in Working Capital | $190.4K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$52.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52.4K |
| Net Debt Issuance | -$144.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$815.1K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$959.5K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $235.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $155.6K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $145.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $694.1K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $55M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $59M |
| TOTAL ASSETS | $66M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $112.7K |
| Additional Paid-In Capital | $49M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $48M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $48M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $66M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | $10M |