| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | -1.9% | 3.0% |
| Op. Income | $723.7K | $794.3K | $591.0K | -8.9% | 22.4% |
| Gross Margin | 61.3% | 62.9% | 59.4% | -1.5pp | 1.9pp |
| Net Margin | 17.8% | 2.6% | 8.8% | 15.1pp | 9.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.01 | $0.02 | 636.4% | 107.7% |
| Free Cash Flow | $1M | $1M | $786.9K | -17.8% | 30.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $786.9K |
| SG&A Expenses | $786.9K |
| Other Expenses | $407.1K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $723.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $223.8K |
| Other Income/Expenses | -$168.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $555.2K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $555.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $555.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $544.8K |
| D&A | $406.8K |
| EBIT | $778.9K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $786.9K |
| SG&A Expenses | $786.9K |
| Other Expenses | $407.1K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $723.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $223.8K |
| Other Income/Expenses | -$168.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $555.2K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $555.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $555.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $544.8K |
| D&A | $406.8K |
| EBIT | $778.9K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $555.2K |
| Depreciation & Amortization | $406.8K |
| Stock-Based Compensation | $100.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $54.3K |
| Change in Working Capital | -$47.1K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$45.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$45.6K |
| Net Debt Issuance | -$149.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$815.0K |
| Other Financing Activities | $23 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$964.3K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $60.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $118.1K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $48.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $694.1K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $58M |
| TOTAL ASSETS | $65M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $113.4K |
| Additional Paid-In Capital | $50M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $47M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $65M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | $9M |