| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | -0.7% | 7.7% |
| Op. Income | $824.8K | $848.0K | $674.7K | -2.7% | 22.2% |
| Gross Margin | 63.1% | 63.5% | 62.6% | -0.4pp | 0.4pp |
| Net Margin | 32.7% | 14.4% | 10.0% | 18.3pp | 22.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | $0.02 | $-0.01 | 308.7% | 982.2% |
| Free Cash Flow | $894.1K | $954.6K | $1M | -6.3% | -17.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $5.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $679.7K |
| SG&A Expenses | $679.7K |
| Other Expenses | $406.8K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $824.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $235.9K |
| Other Income/Expenses | $167.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $992.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $992.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $992.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $987.3K |
| D&A | $406.8K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $5.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $679.7K |
| SG&A Expenses | $679.7K |
| Other Expenses | $406.8K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $824.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $235.9K |
| Other Income/Expenses | $167.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $992.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $992.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $992.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $987.3K |
| D&A | $406.8K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $992.5K |
| Depreciation & Amortization | $406.8K |
| Stock-Based Compensation | $37.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$303.0K |
| Change in Working Capital | -$130.4K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$109.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$109.6K |
| Net Debt Issuance | -$137.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$803.9K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$940.9K |
| FREE CASH FLOW | $894.1K |
| Net Change in Cash | -$46.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $161.6K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $49.6K |
| Goodwill | $694.1K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$743.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $67M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $421.2K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $111.4K |
| Additional Paid-In Capital | $49M |
| Retained Earnings | -$614.4K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $49M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $49M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $67M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | $11M |