| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $485M | $477M | $457M | 1.7% | 6.2% |
| Op. Income | $102M | $108M | $94M | -6.3% | 8.1% |
| Gross Margin | 50.5% | 50.5% | 50.1% | -0.0pp | 0.4pp |
| Net Margin | 24.9% | 24.3% | 24.6% | 0.6pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.91 | $0.87 | $0.83 | 4.6% | 9.6% |
| Free Cash Flow | $92M | $148M | $120M | -38.0% | -23.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $485M |
| Cost of Revenue | $240M |
| GROSS PROFIT | $245M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $63M |
| SG&A Expenses | $63M |
| Other Expenses | $80M |
| Operating Expenses | $143M |
| Cost & Expenses | $383M |
| OPERATING INCOME | $102M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $187.0K |
| Other Income/Expenses | $49M |
| INCOME BEFORE TAX | $150M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $121M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $121M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $121M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $150M |
| EBITDA | $169M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $485M |
| Cost of Revenue | $240M |
| GROSS PROFIT | $245M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $63M |
| SG&A Expenses | $63M |
| Other Expenses | $80M |
| Operating Expenses | $143M |
| Cost & Expenses | $383M |
| OPERATING INCOME | $102M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $187.0K |
| Other Income/Expenses | $49M |
| INCOME BEFORE TAX | $150M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $121M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $121M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $121M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $150M |
| EBITDA | $169M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $121M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$13M |
| Other Non-Cash Items | -$17M |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | $101M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | -$56M |
| Purchases of Investments | -$59M |
| Sales/Maturities of Investments | $32M |
| Other Investing Activities | -$98.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$93M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$72M |
| Common Dividends Paid | -$4.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$36M |
| FREE CASH FLOW | $92M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $835M |
| Short-Term Investments | $31M |
| Net Receivables | $557M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $55M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $194M |
| Goodwill | $137M |
| Intangible Assets | $322M |
| Long-Term Investments | $274M |
| Tax Assets | $38M |
| Other Non-Current Assets | $77M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $117M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $353M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $35M |
| TOTAL LIABILITIES | $388M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | $763M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$37M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$809M |